Wine Pairing

Czym jest Wine Pairing?

Wine Pairing to tajemna sztuka sommelierów, która od zawsze budzi największe emocje w wielu restauracjach, konkursach czy degustacjach komentowanych. W skrócie jest to łączenie jedzenia z winem w celu znalezienia najlepszego możliwego pairingu, gdzie wino i jedzenie nie jest odrębną rzeczą a tworzy jedną wspólną całość – ekspozję smaków, która zachwyci nie jedno podniebienie.

Jednak aby zagłębić się bardziej  w temat wine pairingu pragnę was zapoznać z jego podstawami dla każdego pierwszoklasisty naszej szkoły winiarskiej 🙂

Jeśli chodzi o parowanie wina z jedzeniem, istnieje całkiem sporo wskazówek i trików, które pomogą nam w naszym pierwszym kroku. Nasz wstęp w prosty sposób pozwolić Ci zrozumieć jak łatwo parować jedzenie z winem. 

Pierwszym krokiem w uzyskaniu dogłębnej wiedzy na temat food pairingu, jest zrozumienie niektórych z najczęściej używanych terminów w języku winiarskim. Terminy te są używane do opisania głównych aspektów wina.

Terminy, które warto znać.

Kwasowość: Występuje we wszystkich winogronach i odgrywa rolę w konserwacji wina. Wina o ostrzejszym i bardziej rześkim smaku będą miały wyższy poziom kwasowości.

Ciało: termin używany do opisania profilu smakowego wina. Na przykład wino o pełnym ciele to takie, które ma mocne aromaty i długi finisz.

Wytrawny: Wino, które zwykle zawiera bardzo mało lub nie zawiera cukrów.

Tanina: związek chemiczny znajdujący się w skórce, nasionach i łodygach winogron. niektóre dochodzą do smaku wina poprzez starzenie go w drewnianych beczkach.

Wskazówki dotyczące parowania jedzenia i wina, które każdy powinien znać.

Wina Czerwone i Mięso Czerwone.

Jedna z najbardziej podstawowych wskazówek, którą łatwo zapamiętać i która pomoże Ci w szybkich rekomendacjach. Powodem, dla którego czerwone wino dobrze łączy się z czerwonym mięsem, takim jak stek, jest jego zdolność do zmiękczania białek w mięsie i wzmacniania smaku tłuszczu. Zmiękczenie mięsa następuje z powodu garbnika, związku chemicznego znajdującego się w czerwonym winie. Dlatego my chętnie łączymy naszego Spatburgundera ze Stekiem z Antrykotu. Połącznie niemalże idealne!

Białe Wino i Lekkie Mięso (ryba i kurczak).

Wina białe dobrze komponują się z rybami, ponieważ kwasy w winie wzmacniają smak ryby, nadając jej świeższy smak. Podobnie jak w przypadku wyciskania cytryny z ryby w celu wzmocnienia smaku, białe wino może mieć taki sam wpływ ze względu na kwasowość. Jednym z klasycznych połączeń w tej kategorii zdecydowanie jest dla nas Riesling w połączeniu z Sandaczem. Kto już próbował, wie, że mamy rację!

Jeśli do opisania potraw i wina można użyć tego samego przymiotnika, prawdopodobnie połączenie zadziała. Na przykład słodkie wina świetnie komponują się ze słodkimi potrawami. Świetnym przykładem są desery lub tarty na bazie owoców oraz słodkie wina. Nasz sztampowy już deser mango to nie lada gratka w połączeniu właśnie z deserowym winem niemiecki w stylu Auslese.

Oczywiście jest kilka wyjątków, ale omówimy je szczegółowo poniżej.

Czasami połączenie win z mięsem lub rybami z ciężkim sosem może być trudne. Najlepszym sposobem podejścia do takiej potrawy jest połączenie wina z sosem, a nie z mięsem. Pozwala to na lepsze wrażenia, ponieważ niektóre sosy mogą mieć złe interakcje z winem. Na przykład chcesz uniknąć łączenia gorzkich sosów z gorzkim smakiem, ponieważ goryczka narasta, tworząc niekorzystny smak.

Jednak na samym końcu najważniejsze jest aby ostatecznie pić to, co lubisz, jednak kiedy mamy możliwości odkrywania nowy smaków i połączeń z odpowiednim doradcą – czyli właśnie sommelierem.

Metody parowania.

Istnieją różne sposoby łączenia wina i jedzenia, ale każde połączenie należy do dwóch kategorii. Pierwsza to pary o smakach podobnych, a druga to pary przeciwne.

Pary na zasadzie podobieństw.

W zgodnym połączeniu wybrane jedzenie i wino będą miały wspólnych ze sobą kilka składników lub smaków. Może to być słodkie wino w połączeniu ze słodkim daniem, czerwone wino o maślanym posmaku w połączeniu z maślanym daniem z makaronu. Ważną wskazówką przy tworzeniu zgodnych par jest upewnienie się, że wino nie jest przytłoczone smakiem potraw. 

Kiedy to nastąpi, może to spowodować, że smak wina stanie się mdły. Korzyści z tego zgodnego parowania to umożliwienie winu i pożywieniu wzmocnienia smaku drugiego. Wina czerwone są świetnym wyborem, jeśli chcesz stworzyć parę podobieństw. Dzięki aromatom i smakom od wiśniowego po wędzone, czerwone wina są bardzo różnorodne i łatwe do dopasowania do podobnych zestawień potraw. Weź kieliszek wina Syrah, które jest pełne i będzie miało podobny profil smakowy do niektórych twoich ulubionych mięs z grilla, dzięki czemu będzie to świetne połączenie.

Pary przeciwstawne.

 Z drugiej strony pary przeciwstawne opierają się na połączeniach potraw i win, które nie mają wspólnych związków ani smaków, ale wzajemnie się uzupełniają. Smaki w każdym z nich są zrównoważone przez kontrastujące elementy. 

Wino różowe, białe i musujące to doskonały wybór dla kontrastujących zestawień. Słodkie białe wino w połączeniu z pikantnym daniem sprawi, że cukier w winie ostygnie i zrównoważy pikantność potrawy.

Innym częstym dopełniającym się połączeniem jest białe wino ze słonymi potrawami. Słony smak potraw zmniejsza słodycz wina i uwydatnia owocowy smak i aromat. Kieliszek Pinot Gris doskonale komponuje się ze słonym popcornem, a szczególnie dobrze komponuje się ze smażonymi potrawami. 

Aby nie przytłoczyć was zbyt dużą ilością informacji na tych podstawach pozostaniemy, następna lekcja już wkrótce a jeśli już teraz jesteście głodni wiedzy to zapraszamy na Koszykową 49a gdzie chętnie opowiemy Ci więcej i pokażemy na miejscu jak wygląda nauka w praktyce. Bis bald!

Autor: Karolina Nowosadzka – Czarne Czerwone Złote

Spis Treści

Dodaj komentarz